ادبیات

بیوگرافی اولین برنده نوبل ادبیات(رنه فرانسوا آرماند سولی-پرودوم)

 

درباره اولین برنده نوبل ادبیات چه می دانیم؟

سالی ‌پرودوم، آرْمان  (Sully-Prudhomme, Armand) (۱۸۳۹ـ۱۹۰۷)شاعر فرانسوی،  اولین برنده جایزه نوبل ادبیات را در سال 1901 است. بطور کلی سولی-پرودوم چه در فرانسه و چه در خارج از فرانسه نسبتاً کم خوانده می شود. آثار اولیه او غنایی و بیانگر دیدگاه مالیخولیایی نسبت به جهان بود – در کتابهای بعدی اش، او از تکنیک های آرام و غیرشخصی پارناسیان که در برابر احساسات بیش از حد و ذهنیت روماتیسم واکنش نشان می دادند، طرفداری می کرد.

دبیر دائم آکادمی سوئد، در ارائه نوبل به این شاعر  گفته بود : “کار سالی پرودوم ذهنی کنجکاو و ناظر را آشکار می کند که در آنچه می گذرد آرامش نمی یابد و همانطور که به نظر می رسد شناخت بیشتر برای او غیرممکن است، شواهدی پیدا می کند. سرنوشت فراطبیعی انسان در قلمرو اخلاقی، در صدای وجدان، و در نسخه‌های بلند و انکارناپذیر وظیفه.”

مروری بر زندگینامه سالی پرودوم (اولین برنده جایزه نوبل ادبیات)

رنه فرانسوا آرماند سولی-پرودوم (اولین برنده نوبل ادبیات) در پاریس متولد شد. والدین او، ام. سالی پرودوم و کلوتیلد کایلات، ده سال نامزد کرده بودند و پس از به دست آوردن امنیت مالی، ازدواج کردند. سالی پرودوم در دو سالگی پدرش را که یک مغازه دار بود از دست داد و در خانه عمویش بزرگ شد. پدرش «سالی» نام داشت و شاعر با نام خانوادگی خود «پرودوم» به آن پیوست. در مدرسه به ادبیات کلاسیک و ریاضیات علاقه مند بود.

سالی پرودوم پس از فارغ التحصیلی از لیسه بناپارت، مدرک لیسانس خود را در رشته علوم در سال 1857 گرفت، اما اختلال چشمی شدید باعث شد که برنامه های خود را برای تحصیل در رشته مهندسی کنار بگذارد. در سال 1858 امتحان خود را به عنوان لیسانس در رشته ادبیات قبول کرد. او برای مدتی در شرکت صنعتی اشنایدر-کروزوت مشغول به کار شد. پس از بازگشت به پاریس، به رشته حقوق پرداخت و در یک دفتر وکالت مشغول به کار شد.

سالی-پرودوم در حالی که از یک رابطه عاشقانه ناخوشایند در حال بهبودی بود ، فلسفه خواند و شعر نوشت.به  Conférence La Bruyère  ، یک انجمن دانشجویی پیوست و اشعار خود را در آنجا خواند.

رنه فرانسوا آرماند سولی-پرودوم(اولین برنده جایزه نوبل ادبیات)
سالی پرودوم(برنده نوبل ادبیات1901)

سالی-پرودوم که با به ارث بردن ثروت اندک به طور موقت مستقل شد، خود را وقف نوشتن کرد. در 26 سالگی اولین کتاب خود را با عنوان Stances et Poèmes منتشر کرد. این کتاب شامل شناخته‌شده‌ترین قطعه او به نام گلدان شکسته بود.

سالی-پرودوم(اولین برنده نوبل ادبیات) می خواست استانداردهای کلاسیک ظرافت را در شعر بازیابی کند. در تلاش برای بیان مستقیم و ساده، آثار شاعر و فیلسوف رومی لوکرتیوس (99-55 قبل از میلاد) او را عمیقاً تحت تأثیر قرار داد. سالی-پرودوم(اولین برنده نوبل ادبیات) ترجمه جلد اول کتاب لوکرتیوس درباره ماهیت اشیا (De Rerum Natura) را همراه با پیشگفتار منتشر کرد. لوکرتیوس در شعر تعلیمی آموزه‌های اپیکوری حمایت کرده بود و بیان می‌کرد که “باید زندگی خود را بر اساس اصول واقعی هدایت کرد، بزرگترین ثروت انسان این است که با فکری متضاد زندگی کند، زیرا اندک هرگز کم نمی‌شود.” بعدها، سالی-پرودوم افکار فلسفی خود را از طریق شعر و در قالب دیالوگ بیان کرد.

 پیشنهاد مطالعه: 10 کتاب برگزیده از برندگان نوبل ادبیات

هنگامی که جنگ فرانسه و پروس آغاز شد، سالی-پرودوم در گروه شبه نظامی که از پاریس در طول محاصره دفاع می کرد، نام نویسی کرد. در پاسخ به بحران ملی، Impressions de la Guerre را نوشت که در سال 1870 منتشر شد. در همان سال مادر، عمو و عمه او درگذشتند و شاعر دچار سکته مغزی شد که تقریباً پایین تنه او را فلج کرد. که تا آخر عمر با آن مبارزه می کرد. از آثار او در آن دهه می توان به Les Vaines Tendresses (1875) و Le Zénith اشاره کرد. دومی که در Revue des deux mondes منتشر شد، به صعود مرگبار سه بالون سوار پرداخت. علیرغم لحن مالیخولیایی اشعارش و دیدگاه اپیکوری جهان، او را شاعر زندگی، “شادی، زیبایی، انرژی و تازگی” می دانستند.

اولین برنده نوبل ادبیات به چه نوع شعرهایی می پرداخت؟

پرودوم تلاش کرد تا ایده‌های فلسفی خود را در دو اثر شعری به نام‌های Le Bonheur و La Justice القا کند، اما منتقدان معتقدند که او هم از نظر کیفیت شعر و هم در شایستگی‌های فلسفی آنها تا حدودی کوتاهی کرده است. شاید با شناخت کاستی‌های خود، به مقاله‌نویسی روی آورد و تعدادی هم در زمینه فلسفه و هم زیبایی‌شناسی تولید کرد.

تلاش های ادبی او جوایز متعددی را برای او به ارمغان آورد. از جمله برجسته ترین آنها اولین جایزه نوبل ادبیات.در سال 1881 او به عضویت آکادمی فرانسه انتخاب شد و در سال 1895 جایزه دیگری دریافت کرد: شوالیه د لا لژیون دونور.

پرودوم (اولین برنده جایزه نوبل ادبیات) در سال 1865 اولين کتاب شعرش را با نام «اشعار و قطعات» منتشر کرد. مشهورترین شعرهای او «گلدان شکسته» و «تنهایی ها» نيز در همين کتاب قرار دارند. این اشعار اغلب محتوای احساسی داشت که بيانگر آشفتگیها و ناکامیهای عشقی این شاعر بود. اما او کمی بعد سرودن اشعاری با مضامين شخصی را کنار گذاشت و به سرودن شعرهایی روی آورد که در آنها به بيان مفاهيم فلسفی میپرداخت. کمی بعد پرودوم سبک خاص فلسفی و علمی اش را در نوشته ها و اشعارش به نمایش گذاشت. دو کتاب «دیوان عدالت» و «خوشبختی» دربردارنده اشعاری درباره عشق و دانایی هستند که از مشهورترین مجموعه اشعار وی محسوب میشوند.

سالی پرودوم، مقاله‌نویس و شاعر فرانسوی در سال 1901، این افتخار را داشت که اولین نوبل ادبیات را دریافت کند.او در 6 سپتامبر 1907 در سن 68 سالگی درگذشت.

آثار اولین برنده نوبل ادبیات (سولی پرودوم)

  • قطعات و اشعار (Stances et poèmes)
  • تنهایی‌ها (Les solitudes)
  • دیوان عدالت (La justice)
  • تجربه‌ها (Le prisme , poésies diverses)
  • خوشبختی (Le bonheur)
امتیاز به این مطلب post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا