ادبیات

10 کتاب برگزیده از برندگان نوبل ادبیات

کتابهای برگزیده از برندگان نوبل ادبیات

 

جایزه نوبل ادبیات هر ساله توسط آکادمی سوئد به نویسندگانی به دلیل مشارکت برجسته در زمینه ادبیات اعطا می شود. همانطور که می دانیم، خواندن کتاب های نوشته شده توسط بهترین نویسندگان بهترین راه برای کمک به یادگیری و رشد ما است. با توجه به تأثیر عمیقی که خواندن این آثار کلاسیک به ارمغان می‌آورد، فهرستی از بهترین کتاب‌های نوشته شده توسط برندگان جایزه نوبل در ادبیات را گردآوری کرده‌ایم.

 

1. پیرمرد و دریا اثر ارنست همینگوی

 

جایزه نوبل ادبیات در سال 1954 به ارنست میلر همینگوی «به خاطر تسلط او در هنر روایتگری، که اخیراً در «پیرمرد و دریا» نشان داده شد، و برای تأثیری که او بر سبک معاصر داشته است، اهدا شد.

پیرمرد و دریا آخرین داستان نوشته شده توسط ارنست همینگوی است که تأثیر زیادی بر داستان‌های داستانی قرن بیستم داشت. به عنوان یکی از معروف ترین آثار او، داستان یک ماهیگیر پیر کوبایی را روایت می کند که با یک مارلین غول پیکر در خلیج استریم کوبا مبارزه می کند. بسیاری از آثار او از آثار کلاسیک ادبیات آمریکا محسوب می شوند. مانند رمان های دیگر او «وداع با اسلحه»، «خورشید نیز طلوع می کند» و «زنگ برای چه کسی» که بر اساس تجربیات دوران جنگ او نوشته شده است.

 

2. صد سال تنهایی اثر گابریل گارسیا مارکز

 

جایزه نوبل ادبیات 1982 به گابریل گارسیا مارکز برای رمان‌ها و داستان‌های کوتاهش تعلق گرفت که در آن‌ها چیزهای خارق‌العاده و واقع‌گرایانه در دنیایی غنی از تخیل ترکیب می‌شوند و زندگی و درگیری‌های یک قاره را منعکس می‌کنند.

گارسیا مارکز با رمان خود در سال 1967 — صد سال تنهایی به موفقیت بین المللی غیرمعمولی به عنوان نویسنده دست یافت. از این رمان اغلب به عنوان یکی از برترین دستاوردهای ادبیات یاد می شود. همچنین به طور گسترده ای تحسین شده است و به عنوان یکی از مهم ترین آثار هم در قانون ادبی اسپانیایی و هم در ادبیات جهان شناخته می شود. داستان چند نسلی خانواده بوئندیا را روایت می کند که شهر ماکوندو را تأسیس کردند.

 

3. خوشه های خشم نوشته جان اشتاین بک

 

انگورهای خشم که در سال 1939 منتشر شد، شناخته شده ترین رمان جان اشتاین بک است. و جایزه نوبل ادبیات را در سال 1962 دریافت کرد “برای نوشته های واقع گرایانه و تخیلی خود، ترکیبی از طنز دلسوزانه و ادراک اجتماعی مشتاق.”

Grapes of Wrath به عنوان یک کلاسیک آمریکایی در نظر گرفته می شود. این تداعی کننده سختی رکود بزرگ است و همدردی را برای مبارزات کارگران کشاورز مهاجر و سختی های بعدی آنها پس از مهاجرت به کالیفرنیا برمی انگیزد. این کتاب به دلیل بافت تاریخی و میراث ماندگارش اغلب در کلاس‌های ادبیات دبیرستان و کالج آمریکا خوانده می‌شود.

 

4. ارباب مگس ها اثر ویلیام گلدینگ

 

جایزه نوبل ادبیات در سال 1983 به ویلیام گلدینگ «برای رمان‌هایش که با تجسم هنر روایی واقع‌گرایانه و تنوع و جهان‌شمولی اسطوره، وضعیت بشر را در دنیای امروز روشن می‌کند» اعطا شد.

ارباب مگس ها این کتاب درباره گروهی از بچه هاست که در جزیره ای متروک گیر می کنند، ابتدا باید با هم کار کنند تا زنده بمانند، اما کم کم رقیب یکدیگر می شوند. این کتاب در فهرست 100 کتاب برتر جوان-بزرگسال تمام دوران قرار گرفت. همچنین یکی از کتاب های مورد علاقه کشور از دوران مدرسه است. و برای هر کسی که می‌خواهد درک جدی از ادبیات انگلیسی به دست آورد، حتماً بخوانید.

 

5. سیذارتا اثر هرمان هسه

 

جایزه نوبل ادبیات در سال 1946 به هرمان هسه «برای نوشته‌های الهام‌بخش او که در عین جسارت و نفوذ در حال رشد، نمونه‌ای از ایده‌آل‌های بشردوستانه کلاسیک و ویژگی‌های عالی سبک هستند» اهدا شد.

برای افرادی که به امید دستیابی به اشراق معنوی هستند، سیذارتا کتابی است که می توانید با آن شروع کنید. این یک شعر هندی است که به سفر معنوی کشف خود مردی به نام سیذارتا می پردازد. کلمه سیذارتا از دو کلمه siddha (به دست آمده) + artha (آنچه جستجو شد) ساخته شده است که در مجموع به معنای “کسی که معنای وجود را یافته است” است. اهمیت رها کردن برای یافتن آرامش واقعی، یافتن معنای زندگی در لحظات ساده و به دست آوردن خودآگاهی از طریق درون نگری را می آموزد.

 

6. هرگز اجازه نده بروم اثر کازوئو ایشی گورو

 

جایزه نوبل ادبیات 2017 به کازوئو ایشی گورو تعلق گرفت: «کسی که در رمان‌هایی با نیروی عاطفی عظیم، ورطه‌ای را در زیر احساس توهم‌آمیز ما از ارتباط با جهان کشف کرده است».

هرگز رهایم نکن یک رمان علمی تخیلی دیستوپیایی برجسته است. این رمان به عنوان بهترین رمان سال 2005 و همچنین “100 بهترین رمان انگلیسی زبان منتشر شده از سال 1923” نامگذاری شد. این از جامعه‌ای می‌گوید که در آن کلون‌ها فقط برای تأمین اندام‌های حیاتی خود برای افراد عادی در جهان تربیت و پرورش می‌یابند.

 

7. غریبه اثر آلبر کامو

 

غریبه از یک رمان فرانسوی L’Étranger ترجمه شده است. این اثر توسط آلبر کامو، فیلسوف، نویسنده و روزنامه نگار فرانسوی نوشته شده است. او در سال 1957 جایزه نوبل ادبیات را به خاطر “تولید مهم ادبی خود که با جدیت روشنگرانه مشکلات وجدان بشری در زمانه ما را روشن می کند” دریافت کرد.

از آنجایی که آلبرت به دلیل فلسفه معروف به پوچ گرایی مشهور است، بنابراین، در کتاب خود – The Stranger به بررسی مسائل مربوط به معنای زندگی می پردازد. و نویسنده فکر می کرد که انفعال روش قابل قبولی برای تجربه زندگی و رفتار با دیگران است.

 

8. پیگمالیون اثر جورج برنارد شاو

 

پیگمالیون نمایشنامه‌ای از جرج برنارد شاو است که نمایشنامه‌نویس برجسته نسل خود بود و در سال 1925 جایزه نوبل ادبیات را برای کارهایش که هم آرمان‌گرایی و هم انسانیت را نشان می‌دهند، دریافت کرد و طنز محرک آن اغلب با شعری منحصربفرد آمیخته می‌شود. زیبایی.”

برنارد شاو در میان نمایشنامه نویسان بریتانیایی پس از شکسپیر رتبه دوم را دارد. تأثیر او بر تئاتر، فرهنگ و سیاست غرب تا زمان مرگش و پس از آن گسترش یافت. پیگمالیون جذاب‌ترین نمایشنامه‌های شاو بود. این یک خواندن بی انتها، کاملا سرگرم کننده و تامل برانگیز است. داستان یک دختر گل فقیر و جوان را روایت می کند که به دلیل ظاهر و لهجه ای که صحبت می کند مورد بی احترامی و نادیده گرفتن قرار گرفته است. بنابراین تصمیم گرفت که تنها و مجرد زندگی کند.

 

9. The Waste Land توسط  T.S. الیوت

 

شناخته شده ترین شعر در زبان انگلیسی، سرزمین بایر، توسط T. S. Eliot سروده شده است که یکی از شاعران اصلی قرن بیستم به حساب می آمد. او همچنین یکی از شخصیت‌های اصلی شعر مدرنیست انگلیسی زبان است و جایزه نوبل ادبیات 1948 را «به‌خاطر سهم برجسته و پیشرو خود در شعر امروزی» دریافت کرد. سرزمین بایر شعری است درباره شکستگی و از دست دادن. به خصوص پس از جنگ جهانی اول، اکثر مردم دچار فروپاشی اجتماعی، روانی و عاطفی شدند.

 

10. مجموعه اشعارB. Yeats توسط W.B. ییتس

 

جایزه نوبل ادبیات در سال 1923 به ویلیام باتلر ییتس «به خاطر شعر همیشه الهام‌بخش او که در قالبی بسیار هنری روح یک ملت را بیان می‌کند» اعطا شد.

اگر عاشق شعر هستید، نباید یکی از برجسته ترین چهره های ادبیات قرن بیستم را که شاعر و نمایشنامه نویس ایرلندی است – W. B. Yeats – از دست بدهید. با خواندن آثار او می توان به شعور یک عصر پی برد. مجموعه اشعار W. B. Yeats شامل تمام اشعار منتشر شده توسط ییتس است، از اشعار اولیه بسیار زیبا تا اشعار باشکوه بعدی. و بیشتر شعر ییتس از نمادهایی از زندگی عادی و سنت های آشنا استفاده می کرد.

 

 

امتیاز به این مطلب post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا